O saunách

V  tomto článku se dozvíte všechno, co jste kdy chtěli vědět o saunách.
Použijte náš saunový konfigurátor pro stanovení předběžné cenové nabídky na atypickou saunu.
Co je to sauna?
Sauna je prostor, který slouží k vytváření prostředí s vyšší teplotou a vlhkostí, která umožňuje tělu relaxovat a uvolnit se. Sauna je často spojována s finskou kulturou, ale můžete ji najít po celém světě.
Jaké existují druhy saun?
Image
Finská sauna je nejrozšířenějším typem sauny. V této sauně jsou saunová kamna se saunovými kameny zahřívána na vysokou teplotu a na kameny se obvykle nalévá voda, aby se vytvořila pára. Vlhkost a teplota v této sauně jsou obvykle v rozmezí 70-100 °C a 10-20 %. Obvykle bývá postavena jako dřevostavba.
Image
Infrasauna využívá infračervené záření k zahřátí těla. Teplota v této sauně je nižší než v finské sauně, obvykle se pohybuje v rozmezí 50-60 °C. Tento typ sauny může být vhodný pro ty, kteří mají potíže s vysokou teplotou v klasické sauně. Obvykle bývá postavena jako dřevostavba. Tepelné záření, které je generováno infrazářičem, proniká hlouběji do svaloviny a tak umožní hloubkové prohřátí při nižších teplotách okolí a tak saunování umožňuje i jedincům, kteří nemohou využít klasickou saunu ze zdravotních důvodů.  Pro každého saunujícího je v sauně umístěn vlastní infrazářič na záda a páteř, případně i další doplňkové zářiče. Topidla jsou ovládána řídící jednotkou, díky které můžete ovládat jednotlivé zářiče.
Image
Parní sauna je také známá jako turecká sauna nebo hamam. V této sauně se používá vysoká vlhkost až 100 % relativní vlhkosti a teplota se obvykle pohybuje mezi 40-50 °C. Tento typ sauny je vhodný pro ty, kteří nemají rádi vysoké teploty, ale stále chtějí využít zdravotní přínosy saunování. Obvykle bývá postavena jako zděná stavba. Zdrojem páry je parní generátor. Je důležité dokonale odizolovat okolní prostor od agresivní páry v sauně.
Image
Bio sauna je hybridní saunou, která kombinuje prvky finské sauny a parní sauny. Teplota v biosauně bývá kolem 50 až 60°C, a relativní vlhkost bývá 40-55%, tedy nižší než v klasické finské sauně, což z bisauny dělá vhodnou pro ty, kteří chtějí získat zdravotní přínosy saunování, ale mají potíže s vysokou teplotou.
Jak bývá sauna velká?

Velikost sauny se může lišit v závislosti na jejím účelu a počtu lidí, kteří ji chtějí použít. Běžná velikost sauny pro soukromé použití může být od dvou metrů čtverečních až po větší místnosti o rozměrech 20 m² a více. Výška stropu bývá obvykle 2m. Většina saun pro soukromé použití pojme obvykle 2-6 lidí, ale existují také větší sauny, které pojmou až 20 lidí.

Nicméně, velikost sauny není zásadní pro zážitek ze saunování. Důležitější je dodržovat správné saunovací postupy a dbát na bezpečnost a celý proces si užít.

Co mívá sauna ve výbavě?
Jaké materiály se používají na stavbu sauny?

Vlastní konstrukce sauny bývá vyrobena ze smrkových profilů.

Stěny a strop sauny bývají obloženy dřevěnými palubkami.

Na sedací plochy lavic a bederní opěrky se používají buď profily z africké vrby abachi, nebo profily z topolu osika.
Jaké jsou možnosti osvětlení sauny?

Vnitřní osvětlení doladí atmosféru sauny a podtrhne dojem z celého prostoru. Světlo by nemělo být příliš silné, ani příliš kontrastní. Je lépe použít více slabších zdrojů, než jeden silný, aby se světlo rovnoměrně rozprostřelo po prostoru. Prvky osvětlení musí mít patřičné krytí pro použití ve zvýšené teplotě a zvýšené vlhkosti.

Existují i různé luxusní varianty osvětlení, jako například sestavy Cariitti, což jsou soustavy pro stropní osvětlení s projektorem a sadou optických vláken, kterými je světlo rozvedeno do mnoha bodů ve stropě a tím vytváří dojem "hvězdného nebe".

Jak probíhá stavba sauny?

Naše sauny vyrábíme a dodáváme na míru, podle požadavků zákazníků.

Nejprve je nutné se domluvit na typu sauny, velikosti sauny, materiálu obložení, materiálu a počtu lavic, typu topidla, umístění větracích otvorů,  druhu a materiálu dveří, typu dveřní úchytky, typu osvětlení a ozvučení.

Pokud zákazník odsouhlasí předběžnou cenovou nabídku, podepíše objednávku a zaplatí zálohu, začneme nejprve pracovat na projektové dokumentaci.

Když je odsouhlasena projektová dokumentace, objednáme všechny potřebné prvky, připravíme si materiál a pustíme se do stavby.
Jak pečovat o saunu?

Je nutné po každém použití saunu pořádně vyvětrat, aby vzdušná vlhkost nezkondenzovala uvnitř sauny. Běžně je možné očistit povrchy hadříkem s vodou se saponátem.

Je vhodné aby si návštěvníci sauny sedali z hygienických důvodů na vlastní ručník.

Jelikož jsou všechny sedací prvky dřevěné bez povrchové úpravy, je velice snadné obnovit jejich povrch přebroušením jemným smirkovým papírem.

Jaké jsou účinky saunování na člověka?
Je však důležité si uvědomit, že saunování není pro každého vhodné. Těhotné ženy a lidé s některými zdravotními problémy, jako jsou například srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak, by se měli nejprve poradit se svým lékařem, zda mohou saunu využívat bez rizika.
Pokud máte zájem o dodávku sauny, kontaktujte nás buď na našem telefonním čísle +420 284 822 844 nebo mailem na atyp@atyp.cz.